We Don’t Need Another Hero – 10th Berlin Biennale for Contemporary Art

Už desátý ročník Berlin Biennale for Contemporary Art probíhá od 9. 6. do 9. 9. 2018 v prostorách několika berlínských institucí (Akademie der Künste, KW Institute for Contemporary Art, Volksbühne Pavilion, ZK/U – Center for Art and Urbanistics) a jeho kurátorka, jihoafrická umělkyně Gabi Ngcobo užila jako výmluvný leitmotiv celé akce název písně Tiny Turner We Don’t Need Another Hero z roku 1985.

Pomineme-li například Anu Mendietu, současnou audiovizuální scénu v Berlíně nezastupují její nejvýznamnější postavy, ale převážně méně známé a zdánlivě marginalizované mimoevropské umělkyně a několik mužů. Jak název napovídá, kurátorka by ráda ukázala, že současná umělecká tvorba by měla být schopná nejen reflektovat aktuální společenskou a politickou situaci i dobu, ale navíc se také kriticky zapojit do forem nahlížení a formování dějin a zpochybňovat tak právě dominantní pozice, z nichž je často historie psána. Jedná se o představu budoucnosti, kterou bychom chtěli vidět ve světě překračujícím individuální zkušenost a cílem je soustředit se na kooperaci, dialogy nebo naléhavé konflikty, které probíhají na jihu a ukázat, jak se dotýkají dění v Evropě, Německu či konkrétně právě v Berlíně. Investovat čas a energii do průzkumu způsobů, jakými jsou napsány a postaveny historické příběhy, uznat potřebu lidí dát smysl svému světu, a zohlednit i to, že jeden hlavní příběh tuto potřebu nesplní, je základní myšlenkou, o níž se koncepce bienále opírá. Součástí přehlídky jsou práce asi padesátky autorů a doprovází je také série akcí a diskuzí, probíhajících v rámci doprovodného programu I’m Not Who You Think I’m Not připravovaného například s nezávislou vzdělávací iniciativou Each One Teach One (EOTO).

Rozhovor s kurátorkou najdete na: http://www.iam-africa.com/gabi-ngcobo/

Přímý odkaz na stránky bienále: http://www.berlinbiennale.de

 

Seznam vystavujících umělců: Agnieszka Brzeżańska, Ana Mendieta, Basir Mahmood, Belkis Ayón, Cinthia Marcelle, Dineo Seshee Bopape, Elsa M’bala, Emma Wolukau-Wanambwa, Fabiana Faleiros, Firelei Báez, Gabisile Nkosi, Grada Kilomba, Heba Y. Amin, Herman Mbamba, Joanna Piotrowska, Johanna Unzueta, Julia Phillips, Keleketla! Library, Las Nietas de Nonó, Liz Johnson Artur, Lorena Gutiérrez Camejo, Lubaina Himid, Luke Willis Thompson, Lydia Hamann & Kaj Osteroth, Lynette Yiadom-Boakye, Mario Pfeifer, Mildred Thompson, Mimi Cherono Ng’ok, Minia Biabiany, Moshekwa Langa, Natasha A. Kelly, Okwui Okpokwasili, Oscar Murillo, Özlem Altın, Patricia Belli, Portia Zvavahera, Sam Samiee, Sara Haq, Simone Leigh, Sinethemba Twalo and Jabu Arnell, Sondra Perry, Tessa Mars, Thierry Oussou, Tony Cokes, Tony Cruz Pabón, and Zuleikha Chaudhari.

Titulní obrázek: Curatorial team of the 10th Berlin Biennale for Contemporary Art, f. l. t. r.: Thiago de Paula Souza, Gabi Ngcobo, Nomaduma Rosa Masilela, Yvette Mutumba, Moses Serubiri, photo: F. Anthea Schaap

 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
3    
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.