Vyrazit za hranice NYC

New York City dokáže svou atmosférou a širokým spektrem kulturně-uměleckých aktivit člověka bezesporu zcela pohltit. Vyrazit za jeho hranice se však vyplatí. Například do Chicaga, města, jež se stalo symbolem moderní architektury a kde se snad víc než ve slovutném NYC stojí za to procházet s hlavou a očima zvednutýma vzhůru. Důležitým vizuálním symbolem Chicaga je dnes plastika Cloud Gate od Anishe Kapoora situovaná ve veřejném prostranství Millennium Park. Chicago je však také město, které i dnes patří k těm rasově nejsegregovanějším v USA. A právě zde je možné navštívit vedle zavedených a skvěle fungujících institucí, organizace, které se snaží podpořit dění ve vyloučených lokalitách města.

MCA – Museum of Contemporary Art / https://www.mcachicago.org

Muzeum současného umění v Chicagu pro mě v sobě spojuje všechny prvky, se kterými by měla soudobá muzeální instituce vědomě pracovat: skvělá vizuální prezentace, výtečná současná, avšak jasná a pochopitelná dramaturgie výstav i doprovodného programu zahrnující nejen vizuální, ale i živé umění, a v neposlední řadě artikulovaná otevřenost. S přístupností instituce souvisí i jejich nadmíru sympatický projekt, který prostřednictvím webových stránek nabízí nevidomým možnost kvalitního čtení veškerého vizuálního materiálu obsaženého na webových stránkách. Na popisech obrazového materiálu MCA spolupracuje s osobnostmi současné scény, a tak čtečky stránek nevidomým poskytují nikoli jen faktografický, ale též až poetický popis zobrazovaného díla.

 

Rebuild Foundation / https://rebuild-foundation.org

Za vznikem Rebuild Foundation, neziskové organizace, která prostřednictvím sociálně angažovaného současného umění pozdvihuje jednu z vyloučenějších chicagských lokalit, stojí umělec a pedagog Theaster Gates (1973). Místním i umělcům zde poskytuje bydlení za rozumnou cenu a jeho kulturně-umělecké a komunitní projekty postupně prorůstají celou lokalitou. Portrét jeho osoby je ke shlédnutí na stránkách newyorské neziskovky Art21: Umění 21. století, která produkuje dokumentární snímky o současném umění: https://art21.org/artist/theaster-gates/

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 27
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O Šárka Zahálková

Šárka Zahálková, kurátorka, kulturní manažerka a výtvarná umělkyně, toho času na Fulbright–Masarykově stipendiu v New Yorku, USA. Zajímá se především o téma umění ve vztahu k veřejnému prostoru, ať už ve fyzickém či přeneseném slova smyslu. Je spoluzakladatelkou a členkou spolku Offcity a od února 2018 působí jako programová ředitelka Galerie města Pardubic.