UNES-CO Kateřiny Šedé pro 16. mezinárodní bienále architektury v Benátkách

Projekt Kateřiny Šedé (1977) UNES-CO zvítězil v soutěži pořádané NG v Praze a bude v letošním roce reprezentovat Českou republiku na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách, které nese tentokrát název Freespace. Česko-Slovenský výstavní pavilon se tak díky zmíněnému projektu promění v sídlo fiktivní společnosti UNES-CO a cílem autorky je poukázat  jeho prostřednictvím na jev, jenž v současnosti tíží řadu hojně navštěvovaných měst – na absenci „normálního života“ v centrech těchto turisticky oblíbených lokalit. Vyhlašuje proto veřejnou výzvu pro rodiny i jednotlivce, kteří by se rádi aktivně zapojili a dokážou dle slov umělkyně „provozovat normální život v ulicích města, které ovládá především turismus.“ Spolukurátorkou  realizace je Hana Jirmusová Lazarowitz a Šedá tak naváže na řadu svých předchozích akcí, do nichž dokázala zapojit velké skupiny lidí ze zcela odlišného prostředí i sociálních vrstev.  Ve svých projektech často usiluje o změnu a posun v dosavadním způsobu života participujících, s cílem sblížit tyto komunity a zprostředkovat jim nové pohledy na možnost vzájemného soužití.

Kateřina Šedá na webových stránkách projektu píše: „Peřiny v oknech, fotbal na ulici, procházka s kočárkem do centra města. Obyčejné každodenní jevy a činnosti, kterých si mnozí z nás ani nevšimnou. Co se ale stane, když všechny najednou zmizí? Z města se stane kulisa. Máte pocit, že centrum Českého Krumlova přestalo patřit místním? Že zde dlouhodobě postrádáte činnosti, které dělají město útulné pro život? Zapojte se do projektu UNES-CO a pokuste se společně některé věci změnit! V rámci této tříměsíční akce (červen–srpen 2018) můžete zažít něco, s čím se už pravděpodobně nikdy v životě nesetkáte. Jen teď a tady můžete získat mzdu za viditelné provozování normálního života přímo v centru!“

 

V  případě zájmu se můžete do projektu přihlásit pomocí online formuláře do 20. dubna 2018 na webu: www.unes-co.cz.

Na stránkách najdete i podrobnou tiskovou zprávu k projektu, přičemž 16. architektonické bienále v Benátkách proběhne od 26. 5. do 25. 11. 2018.

 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
8    
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.