Umělecká scéna New Yorku

Šárka Zahálková je momentálně díky Fulbright-Masarykově stipendiu v New Yorku a pozvolna začíná mapovat zdejší uměleckou scénu. Především prostřednictvím fotografií bude podávat zprávy o aktuálním dění.

Šárka Zahálková v New Yorku

Brooklyn je plný zajímavých, kulturou i uměním tepajících prostor a Pioneer Works je jedním z nich. Jedná se o multižánrové centrum v části Red Hook zaměřené na prezentaci a podporu současného umění rozličných žánrů a na edukaci. Nedílnou součástí jeho aktivit je rovněž rezidenční program a intenzivní práce s lokální komunitou. Počátkem září v Pioneer Works zahájili výstavu představující současné umění z Haiti – konkrétně z jeho hlavního města Port-au-Prince. Výstava ve své různorodosti působí skvěle a celistvě; k vidění jsou objekty, fotografie, videa. V přilehlé zahradě pak u její příležitosti dočasně vyrostlo pravé haitské holičství. Odejít z Pioneer Works tak můžete nejen s intenzivním uměleckým zážitkem, ale též s novou hlavou.

Pioneer Works / https://pioneerworks.org

Jedním z témat, které je v newyorských galeriích velmi silně reflektováno, je současné umění potomků původních obyvatel – amerických indiánů. V kolektivních kurátorských projektech i v jednotlivých dílech je velmi silně cítit téma hledání vlastních kořenů, odkaz k tradici a kritická společensko-politická reflexe dění minulého i toho aktuálního. Prezentaci a podpoře těchto umělců se věnují jak malé nezávislé galerie, tak instituce typu Brooklyn nebo Whitney museum.

Bronx Art Space / http://www.bronxartspace.com

Brooklyn Museum / https://www.brooklynmuseum.org/exhibitions/half_the_picture, https://www.brooklynmuseum.org/exhibitions/cecilia_vicuna

Whitney Museum of American Art / https://www.whitney.org/Exhibitions/PachaLlaqtaWasichay

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
9    
  
  
    

O Šárka Zahálková

Šárka Zahálková, kurátorka, kulturní manažerka a výtvarná umělkyně, toho času na Fulbright–Masarykově stipendiu v New Yorku, USA. Zajímá se především o téma umění ve vztahu k veřejnému prostoru, ať už ve fyzickém či přeneseném slova smyslu. Je spoluzakladatelkou a členkou spolku Offcity a od února 2018 působí jako programová ředitelka Galerie města Pardubic.