The Guardian připomíná dílo výjimečného umělce Christa

Dílo konceptuálního umělce Christa Vladimirova Javaševa, který se narodil 13. června 1935, stejně jako jeho dlouholetá spolupracovnice a manželka Jeanne-Claude Denat de Guillebon, připomíná článek  The Guardian. Christo zemřel v neděli ve věku 84 let v New Yorku. Pár se proslavil zejména land artovými instalacemi, během nichž sehrálo zásadní roli balení nebo zahalování předmětů, přírodních objektů i budov. Ve své tvorbě umělci zdůrazňovali dočasnost, pokrývané objekty či krajinné prvky po určité době vraceli do původního stavu.

Christo: Cesty na jezeře Iseo, Itálie

Dvojice čerpala z estetiky pařížských nových realistů. Christo a Jeanne-Claude zpočátku zahalovali zejména předměty každodenní potřeby, později se zaměřili i na stavby a začali pracovat s přírodními prvky, experimentovali přímo v krajině a často v obrovském měřítku. Vybrané místo pozměňovali díky doplňování látkami nebo plachtami různých barev a odstínů. Materiál byl vždy druhotně využit, objekty i krajina uvedeny do původního stavu bez jakéhokoliv poškození. Látkou tak pokryli nejen mrakodrapy, ale také část australského pobřeží, římské hradby, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995)  nebo živé stromy.

Christo v červnu 2018 při odhalení monumentálního plovoucího objektu s názvem Londýnská mastaba, složeného z barevných sudů. Umělé jezero v londýnském Hyde Parku.

 

Celý článek najdete zde: https://www.theguardian.com/artanddesign/2020/may/31/christo-artist-who-wrapped-the-reichstag-dies-aged-84?fbclid=IwAR25p2jRjKKxqIJwJsmkgL7sp2YdM5gmbjjp981MArfHlO27_Stf0quEIhMe věku 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
     
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.