Skutečně chceš bydlet jako tvoje matka?

V prostoru Aedes Architecture Forum v Berlíně, instituce, z níž se za bezmála 40 let její existence stala mezinárodně uznávaná platforma pro komunikaci o současné architektuře a urbanismu, je od 9. 12. 2017 do 18. 1. 2018 otevřena expozice PPAG architects s lehce provokativním názvem Skutečně chceš bydlet jako tvoje matka? (Willst du wirklich wohnen wie deine Mutter?).

Vídeňský architektonický ateliér PPAG architects, založený v roce 1995 dvojicí architektů s našinci povědomě znějícími jmény Anna Popelka a Georg Poduschka, patří v Rakousku ve svém oboru mezi vizionáře a trendsettery. Svůj přístup k architektuře tam od počátku prezentují coby srovnatelný jako k jiné umělecké disciplíně, vnímají ji obdobně jako literaturu nebo hudbu jako umění, jež má přímý vliv na psychiku svých uživatelů a společnosti jako celku. Právě proto ve své tvorbě zpochybňují přístupy, které jsou sice lety zažité, ale je otázka, zda proto, že jsou natolik osvědčené. Poukazují na skutečnost, že běžná současná produkce na poli bydlení není nikterak invenční: garsonka, „dvou-/tří-/čtyř- pokoják“, na co nejúspornější výměře, která je v zásadě jedinou variabilní veličinou. V PPAG architect tvrdí, že i způsob, jakým bydlíme, může být propagandistickým nástrojem, který má přímý vliv na způsob života a myšlení společnosti. Jsme opravdu tak stejní, že chceme žít ve stejných bytech, nebo se sobě navzájem tolik podobáme i proto, že sdílíme určitou uniformitu v něčem tak zásadním, jako je způsob bydlení, který utváří rámec pro úplně všední, ale také ty intimní a ostatní důležité chvíle našich životů? Jak by mělo vypadat moderní město, moderní bydlení? Měli bychom i nadále stavět dle schémat, jejichž základy byly položeny na konci 19. století?

Na výstavě Skutečně chceš bydlet jako tvoje matka? je v měřítku 1:1 představen abstraktní model flexibilního bytu o výměře 54 m2, kde je rozlehlý obývák obklopen osmi malými místnostmi. Jen tři z nich – kuchyň, koupelna a místnost sloužící k uskladnění věcí, jsou autonomně zařízené, ostatní slouží podle aktuální potřeby obyvatel bytu buď jako jakési rozšíření obývacího pokoje, nebo jako samostatné pokoje, ať už jednotlivě nebo spojené mezi sebou navzájem. Jde mimochodem o tutéž dispozici, již v reálném životě pro svou pětičlennou rodinu využívá i ústřední dvojice architektů. Expozice je zařízena nábytkem, což posiluje dojem prožitku ze skutečného bytu, a je doplněna skicami, plány a videi, které představují i další realizované i nerealizované projekty PPAG architects (Slim City ve Vídni nebo urbanistické koncepty pro berlínské čtvrti Tegel a Marzahn, ale i nábytek Enzi vyrobený pro vídeňskou MuseumsQuartier).

PPAG architects získali za svou tvorbu, která se neomezuje pouze na oblast rezidenčního bydlení, řadu rakouských státních i mezinárodních ocenění, byli nominováni na Cenu Miese van der Rohe nebo na Adolf-Loos-Staatspreis Design.

Exhibition View / Living Room (c) Aedes

Exhibition View / Living Room, Bedroom (c) Aedes

Housing Slim City, Aspern, 2014 / Photos (c) Wolfgang Thaler

Rooftop development Tunesian Village, Vienna, 2012 / (c) Roland Krauss

Pah Cej Kah Stepped Pyramid – Office and Retail Center, Deutsch-Wagram, 2016 / (c) Paul Bauer

 

Úvodní foto: The Elephant Skin House, Zurndorf, 2005 / Photo Margherita Spiluttini (c) Architekturzentrum Wien, Sammlung

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 9
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O kb

Kateřina Balarinová (1979) vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Vedle výkonu právnického povolání působila také jako externí redaktorka časopisu Ateliér a moderátorka v Českém rozhlasu.