Řád Rytíř řádu umění a literatury získal sklářský rytec Tomáš Lesser

Francouzský ministr kultury Franck Riester dne 25. 2. 2020 udělil v Paříži řád Rytíř řádu umění a literatury sklářskému rytci Tomáši Lesserovi, který pracuje od ukončení absolutoria na Střední uměleckoprůmyslové škole v Kamenickém Šenově v roce 1993 výhradně pro sklárnu Moser.

Tomáš Lesser při práci. Foto Jan Zátorský.

Řád je mimo jiné oceněním řemesel, která se spolupodílejí na vytváření luxusního zboží a inovativně rozvíjejí tradiční řemeslné postupy. Toto ocenění navrhlo sdružení Comité Colbert a například je nyní obdrželi François Demachy, parfémář značky Christian Dior, Anne-Marie Legrand, kostýmní návrhářka Národní pařížské opery, nebo Thi Thu Nguyen, designérka koženého zboží Louis Vuitton. V minulosti tímto řádem byli vyznamenáni umělci jako spisovatel Ray Bradbury, či z našich občanů mezzosopranistka Magdalena Kožená, spisovatel Bohumil Hrabal, malíř Adolf Born, fotograf Jan Saudek, režisér Jiří Menzel a také Václav Havel. Tomáš Lesser si jako předlohy pro svá díla vybírá malířská díla světových mistrů. Cenu získal i za vytvoření své rytiny na design secesní vázy s vlastním motivem páva.

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
     
  
  
    

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.