Program Uměleckých rezidencí v MuseumsQuartier ve Vídni na rok 2019

Program Uměleckých rezidencí v MuseumsQuartier ve Vídni (MQ Air) je součástí dlouhodobých programů ERSTE Foundation a sítě tranzit, jež usilují o podporu současného umění a posílení situace umělců a umělkyň především v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy.
Od roku 2019 se programu MQ AiR nově účastní další dvě organizace Igor Zabel Association (IZA) a Kontakt. Umělecká sbírka. Kontakt bude spolupracovat s WHW Akademija sídlící v Záhřebu.

Program uměleckých rezidencí je určen pro umělce/umělkyně, kurátory/kurátorky a teoretiky/teoretičky z ČR, Chorvatska, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska, kteří pracují v oblasti současného umění a nabízí jim možnost pokračovat ve vlastních výzkumných aktivitách. Výzkumný charakter pobytu má napomoci přerušit namáhavý každodenní tlak na produkci a dává příležitost koncentrovat se na věc nebo téma podle zvoleného zájmu. Účastnící dostanou možnost žít a pracovat po dobu dvou měsíců v jednom z rezidenčních obytných ateliérů v MQ Air v historickém v centru Vídně. Obytné ateliéry jsou plně vybaveny, toto vybavení nezahrnuje dílny. Během pobytu jsou účastníkům nabízeny možnosti schůzek. Rezidenční pobyt zahrnuje měsíční stipendium ve výši 1050 EUR.

Účastníci/účastnice programu uměleckých rezidencí z ČR, Chorvatska, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Slovinska budou vybráni na základě veřejné výzvy, jejíž podmínky následují.

Výběrovou komisi tvoří spolu s dlouhodobými partnery programu tranzit.cz, tranzit.hu, tranzit.ro, tranzit.sk, Igor Zabel Association, Kontakt. Umělecká sbírka a Nadace ERSTE.

Žádosti musí obsahovat následující dokumenty:
1) Vyplněný digitální formulář obsahující následující informace:
– Vaše kontaktní údaje (jméno, adresa, e-mail, telefon, web)
– Motivační dopis vysvětlující, proč žádáte, co od rezidence očekáváte, a na co byste se v rámci pobytu chtěli zaměřit (max. 5000 znaků)
– Stručné informativní CV (max. jedna strana)
2) Portfolio (max. 10 MB)

Formulář žádosti prosím stáhněte zde:
http://tranzit.org/en/grants/mq+artist+in+residence/call-for-applications-2019-now-open-until-october-1-2018

Žadatelé by měli být připraveni využít rezidenci v její plné délce dle následujícího rozvrhu

– pro Slovinsko leden – únor 2019
– pro Rumunsko březen – duben 2019
– pro Maďarsko květen – červen 2019
– pro Chorvatsko WHW Akademija čevenec – srpen 2019
– pro Českou republiku září – říjen 2019
– pro Slovensko listopad – prosinec 2019

Z každé země bude vybrán jeden účastník/účastnice.

Žadatelé, kteří se již zúčastnili tohoto rezidenčního programu MQ AiR, anebo Letní Akademie v Salcburku (Fellowships for Curators and Artists at Salzburg Summer Academy) nelze upřednostnit.

Oba dokumenty zašlete, prosím, ve formátu PDF (viz výše odkaz na stažení). Jiné formáty nelze přijmout.

Přihlášky se přijímají výhradně v angličtině prostřednictvím e-mailu, a to do 1. října 2018.

Žádost zašlete s předmětem „MQ AiR 2019“ na adresu: office@tranzit.org

Vybraní účastníci budou informováni nejpozději do poloviny listopadu 2018.

S otázkami se laskavě obracejte na Michaelu Geboltsberger/ tranzit.at: geboltsberger@tranzit.org

www.tranzit.org
www.erstestiftung.org
www.mqw.at

Zdroj: tranzit.cz

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
1    
  
  
    

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.