Neviditelný vnější vesmír Jakuba Nepraše

V Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg je od 24. 11. 2017 do 25. 2. 2018 otevřena výstava věnovaná tvorbě Jakuba Nepraše, výtvarníka, jehož jméno je dlouhodobě spjato s pražskou Trafačkou, dnes už legendárním uměleckým prostorem, a jehož tvorba je již několik let dobře známá i na mezinárodní výtvarné scéně. V Regensburgu představují pod názvem Invisible Outer Space jeho díla z rozmezí let 2007 po současnost.

Jakub Nepraš, Natural Selection II. 2016.
Videosocha se zvukem, sklo, kámen, dřevo, různá semena, kov,
170 x 100 x 80 cm,
1:30 min. loop. Foto: Dita Lamačová

Kořeny potřeby realizovat své vize o autonomním prostoru lze u Jakuba Nepraše (1981) vystopovat už v dětství, kdy coby zhruba desetiletý kluk zahájil stavbu svého stromového domu v lese kdesi za Prahou. Vystudoval AVU, kde prošel Ateliery nových médií I a II pod vedením Michala Bielického a Veroniky Bromové a také Atelierem monumentálního sochařství Aleše Veselého. Nepraš, kterého vždy zajímalo místo jednotlivce ve společnosti a jejich vzájemné působení a také základní otázky lidské existence, se brzy našel v osobitých pulzujících a vizuálně strhujících animacích, které pak začal promítat na objekty z plexiskla a dal tím vzniknout svým videosochám. V současnosti plastový základ čím dál častěji nahrazuje přírodními materiály – dřevem nebo třeba kameny, a také sklem. Videoprojekce skládá ze stovek všedních situací (jako příklad mohou sloužit snímky tančících lidí, zachycení pohybu na ulici plné aut, tramvají i chodců, nebo pohyb předmětů, které odkazují k hodnotám, jež metaforicky zastupují, jako knoflíky, kameny atp.), sesmyčkovává je a uvrhuje ve věčný pohyb. Výsledný obraz je doplněn šumy, šepotem, cinkáním a dalšími zvuky, které vizuální hemžení ještě podtrhují. Výsledné superorganismy, složité a fascinující procesy plné pohybu, „života“, slouží jako metafory pro procesy fungující ve společnosti – komunikaci, paměť, evoluci nebo adaptaci.

Jakub Nepraš, Auras of Communities. 2010.
Videosocha se zvukem,
plexisklo, hračky,
350 x 350 x 150 cm, 10 min. loop. Foto: Dita Lamačová

Sběratelsky jsou díla Jakuba Nepraše možná obtížněji uchopitelná, jak sám autor konstatoval v jednom z rozhovorů, ale zato si je lze velmi dobře představit ve veřejném prostoru, což dokazovala například jeho instalace Můra pod Karlovým mostem v rámci festivalu Signal v roce 2013. V KOG jsou Neprašovy videosochy instalovány do ztemnělého prostoru galerie, kde dokážou uhranout autenticitou, opravdovostí a také obdivuhodnou řemeslnou poctivostí. Vyvolávají základní otázky po smyslu a směřování, roli člověka v rámci celku a zároveň nabízejí možnost nadhledu a alespoň chvilkového vystoupení ze semílajícího soukolí světa. Videosochu Jakuba Nepraše Natural Selection I sestavenou ze dřeva, skla, kamenů a kovu z roku 2015 můžete v období od 8. 12. 2017 do 29. 4. 2018 zhlédnout také v GHMP v budově Městské knihovny v rámci expozice Nová díla ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy, která ji zakoupila do svého majetku.

Jakub Nepraš, The Moth. 2013,
videosocha se zvukem,
plexisklo, dřevo, 600 x 400 x 500 cm, 3 min. loop. Foto: Dita Lamačová

Jakub Nepraš, Meadow. 2012.
Videosocha se zvukem, sklo, kameny
175 x 95 x 35 cm
4 min. loop. Foto: Dita Lamačová

 

Úvodní foto: Jakub Nepraš, Crystal. 2016. Videosocha, optické sklo, 60 x 35 x 40 cm, 2:27 min loop,
soukromá sbírka. Foto: Dita Lamačová
 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
27    
  
  
    

O kb

Kateřina Balarinová (1979) vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Vedle výkonu právnického povolání působila také jako externí redaktorka časopisu Ateliér a moderátorka v Českém rozhlasu.