Miláček hvězd. Tim Walker.

Londýnská V&A Art Gallery pořádá od 21. 9. 2019 do 8. 3. 2020 výstavu nazvanou Wonderful Things fotografa Tima Walkera, jehož jméno je roky spojeno především s kultovním časopisem Vogue. Tim Walker se narodil ve Velké Británii a zájem o fotografii u něj podnítila práce v archivu Cecila Beatona v londýnské Condé Nast library. Po studiu na Exeter College of Art přesídlil do New Yorku, kde pracoval jako asistent Richarda Avedona. Od chvíle, kdy začal v pětadvaceti letech fotit pro Vogue, W Magazine nebo LOVE Magazine, evokuje jeho jméno extravaganci a rafinovanou imaginaci.

Tim Walker: Wonderful Things. Installation View, Why Not Be Oneself Section, © Victoria & Albert Museum London

Tato výstava, která je zároveň umělcovou dosud největší v jeho pětadvacetileté kariéře, je pozoruhodná i tím, že jde o jakýsi dialog mezi fotografem a galerií, která mu v přípravné fázi své rozsáhlé sbírky plně zpřístupnila. Walker, který o galerii V&A hovoří jako o „paláci snů“ a o „nejinspirativnějším místě na světě“, tak měl možnost navštívit depozitáře i restaurátorské dílny, potkávat se s kurátory i odborníky, kteří o artefakty pečují, mohl se nořit do bezbřehého bohatství uměleckých předmětů zahrnujících vše, co si lze představit, od indických miniatur, drahokamy vykládaných krabiček na šňupací tabák, erotických snímků až po 65 metrů dlouhou fotografii bayeuxské tapiserie.

Příprava výstavy Tim Walker: Wonderful Things, Victoria & Albert Museum London © Jamie Stoker

Na koncepci výstavy se podílela Walkerova dlouholetá spolupracovnice Shona Heath, která jí dodala skutečně velkolepý punc. Průřezová expozice zahrnuje víc než tři stovky děl, jejichž jádro tvoří právě desítka fotografických projektů inspirovaných galerijní sbírkou, nechybí ani fotografie děl, které posloužily jako inspirace, jsou tam krátké filmy, skici i snímky dokumentující vlastní focení. Tim Walker ve svém osobním doprovodném textu nezapomíná vyzdvihnout talent dalších svých spolupracovníků včetně stylistů, kadeřníků apod., díky nimž své ideje realizoval a jimiž jsou mezi jinými Katy England, Amanda Harlech, Sam Bryant nebo Hungry/Johannes Jaruraak.

Tim Walker: Wonderful Things. Installation View, Pen Ink Section © Victoria & Albert Museum London

Celkově vzato – je to pastva pro oči a popást se divák může na snímcích vzniklých na objednávku renomovaných módních značek a návrhářů jako Alexander McQueen, Balenciaga nebo Comme des Garçons, portrétech Margaret Atwood, Petera Blakea, Björk, Cate Blanchet, Beth Ditto, Solange Knowles či snímcích fotografových múz – Tildy Swinton, Kate Moss nebo Graysona Perryho. W(h)ow(hg)!

 

Úvodní foto: Tim Walker: Wonderful Things. Exhibition Installation View, Cloud 9 Section, © Victoria & Albert Museum London.

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O kb

Kateřina Balarinová (1979) vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Vedle výkonu právnického povolání působila také jako externí redaktorka časopisu Ateliér a moderátorka v Českém rozhlasu.