Mies van der Rohe Award 2019

V barcelonském pavilonu Mies van der Rohe  proběhne dnes (7. 5. 2019) slavnostní předání cen za současnou architekturu, kterou v letošním roce porota udělila dvěma projektům vybraným z 383 prací pocházejících z 38 evropských zemí. Prvním z vítězů jsou architektonická studia Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture a Christophe Hutin Architecture, Paříž/Bordeaux, která provedla inovativní renovaci tří velkých bytových domů v Bordeaux a poskytla tak všem bytům novou kvalitu prostoru a bydlení. Porota ocenila zejména fakt, že v rámci projektu zadavatel místo typického a často nákladného bourání přistoupil na rekonstrukci původních staveb a podpořil výhody stávajících tří budov, což přineslo nejen změnu života obyvatel k lepšímu, ale pravděpodobně ovlivnilo rovněž jejich nové vnímání, de facto také užívání prostoru. Architekti Anne Lacaton, Jean Philippe Vassal, Frederic Druot a Christophe Hutin citlivým způsobem pracovali s údaji o obyvatelích, s prostorem i materiály a povedlo se jim nepochybně zkvalitnit samotné podmínky sociálního bydlení. Během rekonstrukce navíc nebylo nezbytné původní obyvatele vystěhovat a náklady na nájmy nebyly dotčeny.

Ocenění získal také ateliér BAST za rozšíření prostor školy v Montbrun-Bocage, Haute-Garonne, poblíž francouzských Pyrenejí, které zadala sama obec. Porota ocenila zejména velkou pokoru, s níž autoři přistoupili k okolní krajině a pracovali s vlastním kontextem vesnice, čímž se povedlo vytvořit velkorysý a zároveň poeticky střídmý prostor pro 61 žáků malé školy.

Porota v průběhu hodnocení navštívila vybrané finalisty, mezi něž patřily realizace PC CARITAS v belgickém Melle od autorů Architecten de vylder vinck taillieu, Plasencia Auditorium a Congress Centre od studia Selgascano; návrh pro Skanderbeg Square v Tiraně od 51N4E, Anri Sala, Plant en Houtgoed a iRI nebo Terrassenhaus Berlin / Lobe Block od kanceláří Brandlhuber+ Emde, Burlon a MuckPetzet Architekten.

Během slavnostního otevření budou v Barceloně vystaveny modely, návrhy, texty a videa týkající se všech projektů přihlášených do soutěže, mezi nimiž se v letošním roce objevila i adaptace bývalého industriálního objektu Mlynica v Bratislavě z dílny architektů GutGut.

Zdroje obrázků: https://eumiesaward.com/work/3843, https://miesarch.com/work/3889

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.