Michael Jackson: On The Wall

V červnu otevřela londýnská National Portrait Gallery výstavu věnovanou výjimečné, ale pro mnohé kontroverzní postavě pop music Michaelu Jacksonovi (1958–2009). V roce 2018 by se zpěvák dožil 60 let a projekt se snaží u příležitosti nedožitého výročí spíše než bilancovat nad jeho životem, především mapovat, jak tato nesporně inspirativní figura ovlivnila několik generací pohybujících se nejen v oblasti hudby, tance, choreografie nebo módy, ale také v současném umění. Na výstavě, která se ještě následně přesune do Paříže (Grand Palais), Bonnu (Bundeskunsthalle) a finského Espoo (Espoo Museum of Modern Art) jsou zastoupeny práce 48 umělců – kromě Andyho Warhola, třeba Isa Genzken a Keith Haring nebo David LaChapelle. Díla prezentovaných umělců často pracují s manipulací, postmoderní syntézou a do určité míry mohou stejně jako sám Jackson balancovat na hraně kýče. Je nesporné, že samotná postava zpěváka přezdívaného jako král popu, jeho chytlavá, ale nekomplikovaná konvenční hudba a specifický styl odívání, stejně jako manipulace s vlastní identitou – to vše fascinovalo a stále ještě fascinuje velké množství umělců a fanoušků.  Jackson měl nesporně vliv nejen na stále početnou skupinu svých obdivovatelů, ale také na umělce různých generací. Jakkoliv jeho život poškodila řada afér, je nezbytné připomenout, že album Thriller je doposud jedním z nejprodávanějších alb všech dob a zpěvák získal za svůj život 13 ocenění Grammy. Výstava, jejíž součástí jsou zejména portréty zpěváka, probíhá v Londýně od 28. 6. do 21. 10. 2018.

Participující umělci: Rita Ackerman, Njideka Akunyili Crosby, Emma Amos, Lyle Ashton Harris, Dara Birnbaum, Candice Breitz, Appau Jnr Boakye-Yiadom, Monster Chetwynd, Michael Craig-Martin, Dexter Dalwood, Graham Dolphin, Mark Flood, Isa Genzken, Michael Gitttes, Todd Gray, Maggi Hambling, David Hammons, Keith Haring, Jonathan Horowitz, Gary Hume, Rashid Johnson, Isaac Julien, Johannes Kahrs, KAWS, David LaChapelle, Louise Lawler, Klara Liden, Glenn Ligon, Sam Lipp, Isaac Lythgoe, Paul McCarthy, Rodney McMillian, Dawn Mellor, Dan Mihaltianu, Lorraine O’Grady, Catherine Opie, Yan Pei Ming, Grayson Perry, Paul Pfeiffer, Faith Ringgold, Michael Robinson, Mark Ryden, Susan Smith-Pinelo, Donald Urquhart, Kehinde Wiley, Hank Willis Thomas, Andy Warhol and Jordan Wolfson.

Wind (Michael/David), 2009 by Isa Genzken. Hessel Museum of Art, Bard College, New York. Courtesy of neugerriemschneider, Berlin. Photo by Jens Ziehe, Berlin. © Isa Genzken, VG-Bild Kunst and DACS, London 2018

Titulní obrázek: An illuminating path, 1998 by David LaChapelle. Courtesy of the artist © David LaChapelle

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
3    
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.