Leonard Cohen: A Crack in Everything

The Jewish Museum v New Yorku prezentuje projekt připravený kanadským Musée d’art contemporain de Montréal (MAC) a věnovaný osobnosti i odkazu spisovatele, básníka a hudebního skladatele Leonarda Cohena (1934–2016). Název výstavy cituje úryvek z textů hudebníka a je současně připomínkou řady jeho vynikajících a světově rozšířených písní. Vedle vlastní Cohenovy tvorby zastoupené nejen hudbou, ale i texty a videoprojekcí prezentující jeho kresby, velkou část výstavy tvoří především práce současných autorů, kteří se inspirovali Cohenovým poetickým a melancholickým viděním světa i osobními tématy,  k nimž se skladatel opakovaně vracel. Na výstavě participují Kara Blake, Candice Breitz, Janet Cardiff & George Bures Miller, Christophe Chassol, Daily Tous Les Jours, Tacita Dean, Kota Ezawa, George Fok, Ari Folman, Jon Rafman nebo Taryn Simon a jejich reflexe a vnímání Cohenova díla i osobnosti jsou různorodé. V multi-kanálové videoinstalaci I’m Your Man (2017) například pracuje Afričanka Breitz nejen s konkrétním albem skladatele, ale také s komunitou zpěvákových fanoušků, jež dostali šanci nahrát vlastní verzi zmíněného LP.

Režisér Ari Folman naopak v práci Depression Chamber (2017) vyvolává démony depresí, kteří prostupovali Cohenovo dílo. The Poetry Machine – instalace Janet Cardiff a George Bures Millera zase experimentuje se zvukem varhan i s nahrávkou Cohena čtoucího báseň z jeho knihy Book of Longing, která poprvé vyšla v roce 2006. Neméně zajímavou část projektu představují navíc i cover verze původních skladeb od známých hudebníků jako jsou Lou Doillon, Feist, Moby a The National se Sufjanem Stevensem nebo Ragnar Kjartansson a Richard Reed Parry. Výstava, která se přesune následně do Kodaně a San Francisca, v New Yorku probíhá od 12. 4. do 8. 9. 2019.

Titulní obrázek: Kota Ezawa, Cohen 21, 2017 (still). Digital animation, blackand-white with sound, 2 min., 30 sec. Collection of the
Musée d’art contemporain de Montréal. Courtesy of the
artist

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.