Jablonec ’68

V letošním roce připomíná Design Museum – Pinakothek der Moderne formou projektu Jablonec ’68 – First Summit of Jewelry Artists from East and West událost, která proběhla před 50. lety v komunistickém Československu. Díky uvolnění politických poměrů mohlo tehdy proběhnout v Jablonci nad Nisou první mezinárodní sympozium stříbrného šperku, na němž participovalo několik domácích i zahraničních návrhářů a umělců – Manaba Magomedova z Dagestánu, Němec Hermann Jünger, Bruno Martinazzi z Itálie, Florica Farcaşu z Rumunska a Othmar Zschaler ze Švýcarska, Polák Jerzey Zaremski nebo Rakušané Elisabeth Kodré-Defner a Helfried Kodré. Domácí scénu v té době zastupovali Anton Cepka, Helena Frantová, Libuše Hlubučková, Darina Horváthová, Jaroslav Kodejš, Pavel Krbálek, Blanka Nepasická, Eleonora Rejtharová a Josef Symon.

Výstava probíhající od 3. 3. do 3. 6. 2018 v Mnichově chce nepochybně také připomenout Jablonec nad Nisou jako významné centrum výroby šperku, úzce propojené s důležitými sklárnami v Liberci a Železném Brodě, ale i složité poměry na konci 60. let, kdy se stát obecně potýkal s komplikovanou ekonomickou situací. Sympozium pomohlo zprostředkovat kontakty a vzájemné podněty, a nepochybně upevnit i pozici kvalitních československých designových návrhů v oblasti šperku, kterou potvrdily i úspěchy v Bruselu v roce 1958 nebo v Montrealu o devět let později. Během čtyř týdnů, kdy setkání probíhalo, vznikla celá řada výjimečných návrhů kombinujících stříbro s polodrahokamy nebo sklem. Později byly šperky vystavené ještě v Uměleckoprůmyslové museum v Praze, ve Schmuckmuseu v Pforzheim, v Museu für Gestaltung v Curychu a v brněnské Moravské galerii. Nyní je po půl století přibližně 70 kusů původních šperků ze sbírek Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou vystaveno v Mnichově a následně se výstavní projekt přesune ještě do Bröhan Museum v Berlíně a do Severočeského muzea v Liberci.

Group photo Jablonec ’68
lower line (left to right): Josef Symon, Manaba Magomedova, Libuše Hlubučková
middle line (left to right / sitting): Jaroslav Kodejš, Anton Cepka, Jerzey Zaremski, Darina Horváthová, Hermann Jünger, Helena Franto-vá, Eleonora Rejtharová, Blanca Nepasická, Bruno Martinazzi, Florica Farcaşu
supreme line (left to right / standing): Elisabeth Kodré-Defner, Helfried Kodré, Othmar Zschaler, Věra Vokáčová

 

Titulní obrázek: Bruno Martinazzi, Italy. Brooch. Done at 1. Silver Smithing Symposium Jablonec nad Nisou, 1968. Silver. Photo: Adolf Vrhel

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
1    
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.