Franz Kafka. Kompletní Proces

Franz Kafka. Kompletní Proces

Berlín, Martin-Gropius-Bau, 30. 6. – 28. 8. 2017

„Mučivá úzkost, která na nás z této knihy zavane, je v některých momentech téměř nesnesitelná; jak se jen zbavit pocitu, že toto štvané stvoření jsem já sám?“ (André Gide)

Více než 100 let po svém vzniku bude celý ručně psaný rukopis slavného románu Franze Kafky Proces vystaven ve výstavní budově Martin-Gropius-Bau v Berlíně. List za listem se bude obracet v pořadí, do kterého jej uspořádal Kafkův přítel, správce pozůstalosti a vydavatel Max Brod. Berlínská prezentace má za vzor výstavu ›Kompletní Proces‹ z let 2013/2014, uspořádané v Muzeu moderní literatury (Literaturmuseum der Moderne) v Marbachu, které je součástí sbírek Německého literárního archivu (Deutsches Literaturarchiv) v Marbachu. V ulici Stresemannstraße 111, v bezprostřední blízkosti výstavní budovy Gropiusbau (Stresemannstr. 110, kdysi Königgrätzer Straße), stál tehdy hotel Askánský dvůr – Askanischer Hof. Zde se dne 12. července 1914 odehrál onen legendární rozhovor Kafky s Felice Bauerovou, její sestrou Ernou a přítelkyní Felice Gretou Blochovou, po němž bylo zasnoubení Franze Kafky s Felice Bauerovou opět zrušeno. Jako ›soudní zasedání v hotelu‹ vnímal Kafka toto setkání – tak je později popisuje v záznamu do svého deníku. Tehdy zde vznikla myšlenka k románu. V srpnu roku 1914, kdy 1. světová válka už vypukla, začal s psaním, které v lednu 1915 z velké části ukončil. Dnes je považován Proces za hlavní dílo Franze Kafky. Zachovaných 171 listů rukopisu jsou v rozporu s představou, že román vzniká lineárně a vyprávění se odvíjí od začátku do konce. Kafka, ve svém praktickém povolání právník u Dělnické úrazové pojišťovny (Arbeiter-Unfall-Versicherungsanstalt), psal v přibližně šesti měsících, v nichž na románu Proces pracoval, kapitoly a části kapitol do deseti různých sešitů kvartového formátu, kdy každý obsahoval asi 40 listů. Poprvé vyšlo toto dílo, které vydal Max Brod z pozůstalosti autora po jeho smrti v roce 1924, v berlínském nakladatelství ›Die Schmiede‹ v roce 1925. Výstava je doplněna o filmovou projekci ze stejnojmenného filmu režiséra Orsona Wellese z roku 1962 a fotografie ze sbírky Klause Wagenbacha. Kurátory výběru fotografií byli Klaus Wagenbach a Hans-Gerd Koch. Mimoto budou prezentovány překlady románu Proces do více než 60 jazyků z celého světa. Vzácný rukopis získal v roce 1988 německý stát díky společnému úsilí spolkové vlády, Nadace pro kulturu spolkových zemí a spolkové země Bádensko-Württembersko na aukci v Londýně za přibližně 3,5 milionů marek, tehdy to byla nejdražší aukční akvizice literárního rukopisu v dosavadní historiii.

 

Tisková konference: 29. 6. 2017 v 11 hodin v Martin-Gropius-Bau, kino

 

Zdroj: Martin-Gropius-Bau, Press Office, Niederkirchnerstraße 7, 10963 Berlin, T +49 30 254 86–236, F +49 30 254 86–235

presse@gropiusbau.de, www.gropiusbau.de

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.