Francouzský řád pro Annu Pravdovou

Řád umění a literatury v hodnosti rytíře převzala dne 2. 8. 2021 na Francouzském velvyslanectví v Praze kurátorka Sbírky umění 19. století a klasické moderny Národní galerie Praha Anna Pravdová.

Anna Pravdová převzala dne 2. 8. 2021 ve Francouzském institutu Řád umění a literatury v hodnosti rytíře. Foto archiv autorky

Dlouhodobě se věnuje původem českým umělcům žijícím ve Francii a  vzájemným kulturním a uměleckým vztahům. Na tato témata připravila mnoho úspěšných a závažných výstav, např. Jan Křížek (1919 ­– 1985) a umělecká Paříž 50. let, Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850⁠ –⁠ 1950, retrospektivu František Kupka – 1871 1957, Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře (s Petrem Ingerlem) a sbírkovou expozici Národní galerie v Praze 1918⁠ –⁠ 1938: První republika (ve spolupráci Ladou Hubatovou-Vackovou), která získala Cenu Českého výboru ICOM v rámci národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Zatím poslední uskutečněnou přehlídkou je nyní ve Vladštejnské jízdárně v Praze probíhající reprezentativní výstava Toyen: Snící rebelka, na které s ní spolupracovaly Annabelle Görgen-Lammers a Annie Le Brun, jež byla s malířkou ke konci jejího života ve velmi úzkém přátelském vztahu. Výstava je putovní a uvidí ji diváci také v Kunsthalle v Hamburku a v Musée d’art moderne de la ville de Paris.

Anna Pravdová studovala dějiny umění na Karlově Univerzitě v Praze a na Sorbonně v Paříži. Vydala v roce 2009 publikaci Zastihla je noc. Čeští výtvarní umělci ve Francii 1938⁠–⁠1945, kterou ocenila Uměleckohistorická společnost  Cenou Josefa Krásy.

Srdečně blahopřejeme!

 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.