Dorota Sadovská: Být blízko

Pro bratislavský kostel sv. Jána Bosca (Trnávka, Okružná 13) připravila Dorota Sadovská postní plátno, které se současně stalo participativním projektem nesoucím název Být blízko. Práce vznikala v průběhu ledna, kdy lidé přinášeli použité oblečení a textilie výhradně bílé barvy, která spadá mezi základní liturgické barvy významných křesťanských svátků. Současně se projekt stal také možností komunikace a spolupráce, jelikož se na jeho vzniku podíleli rovněž dobrovolníci. Sadovská různorodé textilní vzorky, mezi nimiž se objevily nejen svatební šaty, ale také tepláky, ponožky, kšiltovky, dětská trička nebo sváteční pánské košile, symbolicky propojila. Ti, kteří na vzniku plátna přímo spolupracovali, stejně jako lidé přinášející své oblečení, se tak pomyslně spojili skrze často všední, i když ryze osobní předměty, aby dali vzniknout specifickému společenství, jež může svou aktivitou v chrámovém prostoru odkazovat k základním lidským hodnotám, k solidaritě a pospolitosti.
Dílo bude v kostele přístupné od 26. 2. 2020 do 11. 4. 2020, přes den je otevřená předsíň a interiér kostela je možné navštívit dle rozpisu bohoslužeb – viz https://trnavka.sk/informacie/
Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
     
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.