Česko-německý výměnný projekt Blízkost i vzdálenost/Nähe und Distanz – výzva pro mladé umělce

Projekt je sérií diskuzí, přednášek, workshopů, dílen a dalších uměleckých aktivit (street-performances, art-videos, návštěva divadelních představení a uměleckých institucí atd.), vztahujících se k umělecké a ekonomické realitě života mladých divadelních umělců v Čechách a Německu.

Česká Performalita ve spolupráci s německou Ruhr-Universität Bochum vyhlašuje otevřenou výzvu pro mladé umělce v rámci výměnného projektu Blízkost i vzdálenost/Nähe und Distanz.

Umělci často nemají nebo nechtějí využít možnost zaměstnat se v tradičních státních institucích. Proto směřují do nezávislé sféry, na kterou je jejich vysoké umělecké školy připravují velmi omezeně a v mnohých případech v této konfrontaci selhávají. Pakliže se jim podaří v nezávislé sféře dlouhodobě udržet a pracovat, umělecká svoboda, kterou by právě měli najít, se paradoxně vytrácí pod neustálým psaním grantových žádostí, vyúčtováním a tíživou přítomností snahy zalíbit se grantovým komisím. Na svobodnou uměleckou tvorbu často nezůstává čas ani možnosti. Mladí umělci jsou vystavováni tlaku, snižují své umělecké ambice a mají pocit, že pracují na něčem, co považuje za důležité grantová komise a nikoliv oni a společnost. Dělají věci takzvaně per formalita.

V rámci tohoto projektu, který je otevřenou diskusní platformou, se umělci podělí o své zkušenosti mezi sebou, s lektory některých workshopů, s širokou veřejností i s grantovými autoritami. Ověří si, zda je opravdu nezbytné potlačovat svou kreativitu v zdánlivě nekreativních činnostech jako je produkce a fundraising. Budou mít možnost vlastní svobodné performativní tvorby, navštíví představení inscenací s enormním i minimálním rozpočtem a také zajímavé prostory, kterým se povedlo etablovat na místní scéně, a spoustu dalšího.

Podrobný program projektu naleznete v příloze. Komunikační jazyk je angličtina.

KDY a KDE:
– Praha 29.10. – 4.11.2018 (Cross Attic, Cross Club, Kampus HYB4, pražský veřejný porstor)
– Bochum 20. – 26.11.2018 (PACT Zollverein Essen, Tanzhaus NRW Düsseldorf, Atelier Automatique Bochum, bochumský veřejný prostor)

KDO se může zúčastnit:
– 10 mladých umělců (5 německých + 5 českých účastníků)
– studenti vyšších ročníků uměleckých škol se zaměřením na performativní umění (divadlo, tanec, performance art, …)
– mladí absolventi uměleckých oborů

CO získáte:
– prostor a čas na vlastní kreativitu, zkoušení a umělecký dialog (vč. malého rozpočtu na vlastní performanci)
– zdarma ubytování, cestovné a občerstvení
– zdarma několik workshopů a představení s diskusí
– návštěvu netradičních uměleckých prostor
– spoustu volné kreativity, uvolněných diskusí a nulový konkurenční boj v době kreativního procesu

JAK požádat o účast:
Zašlete svůj CV a motivační dopis v angličtině na dana.rackova@performalita.com a to nejpozději do 23.9.2018. Nestyďte se popsat své neúspěchy i případné úspěchy. Motivace je to, na čem záleží!

Výsledky budou všem uchazečům oznámeny nejpozději do 1.10.2018 e-mailem.

www.theater.rub.de
www.performalita.com

Logo projektuLogo projektu

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.