Češi v New Yorku

Současná česká umělecká scéna prosakuje do newyorského prostředí poměrně pravidelně, v listopadu však došlo v několika dnech možná až k nečekané a zřejmě částečně nevědomé česko-slovenské kulminaci. V galerii Art in General v brooklynském Dumbo byla ve čtvrtek 15. listopadu 2018 zahájena výstava School of Pain, jež vznikla ve spolupráci s pražskou Futurou a pro Art in General ji kurátorsky připravil Michal Novotný. Vedle českých jmen (Anny Daučíkové a Marka Thera) jsou v projektu zastoupeni: Than Hussein Clark, Chiara Fumai a BRUD (Aditya Mandayam). Od 16. listopadu do 6. prosince 2018 je pak v galerii Českého centra New York k vidění sólo výstava Krištofa Kintery Do Not Litter, Do Not Feed Birds and Do Not Push the Help Button (Yet), který interiér výstavního prostoru svou site specific instalací proměnil – jak je ostatně jeho zvykem – k nepoznání.

V neposlední řadě se pak opět v Brooklynu – v uměleckém rezidenčím centru a neziskové galerii Pioneer Works – v pondělí 19. listopadu 2018 představil olomoucký festival současné audiovizuální tvorby a animace PAF, který do New Yorku přivezl Jakuba Jansu (audiovizuální instalace Club of Opportunities), Dominika Gajarského s jeho hudebním projektem Slowmotiondancer a slovenské duo Ink Midget & Isama Zing s audiovizuální kompozicí pro osm kouřostrojů a čtyři stroboskopy nazvanou Prelude for light and fog.

České Centrum New York / http://new-york.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/kristof-kintera-vystava/

Art in General / www.artingeneral.org/exhibitions/676

Pioneer Works / https://pioneerworks.org/programs/paf-new-york-with-isama-zing-ink-midget-jakub-jansa-slowmotiondancer/ISCP

Titulní obrázek: Krištofa Kintera: Do Not Litter. 2018. Galerie Českého centra v New Yorku. Foto: Šárka Zahálková

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
25    
  
  
    

O Šárka Zahálková

Šárka Zahálková, kurátorka, kulturní manažerka a výtvarná umělkyně, toho času na Fulbright–Masarykově stipendiu v New Yorku, USA. Zajímá se především o téma umění ve vztahu k veřejnému prostoru, ať už ve fyzickém či přeneseném slova smyslu. Je spoluzakladatelkou a členkou spolku Offcity a od února 2018 působí jako programová ředitelka Galerie města Pardubic.