Ceny berlínské Národní galerie pro Agnieszku Polskou a Sandru Wollner

Vítězkou ceny udílené berlínskou Nationalgalerie se pro rok 2017 stala Agnieszka Polska. Dvaatřicetiletá rodačka z polského Lublinu žijící střídavě v Krakově a Berlíně a absolventka krakovské Akademie výtvarných umění zaujala porotu svými videi, v nichž často využívá archivní materiály, přetváří původní kontext a zároveň vytváří zdání dokumentace. A právě nápaditost, s níž Agnieszka Polska využívá utopické vize polozapomenutých polských avantgardistů, staré animované snímky nebo přírodovědné teorie a chytře se přitom dotýká naléhavých otázek příznačných pro digitální současnost, byla dle vyjádření poroty pro její výběr letos klíčová. Cena je určena v Německu žijícím výtvarníkům do 40 let, z nichž mezinárodní porota sestávající z osobností stojících v čele různých světových uměleckých institucí (letos v ní zasedli například Zdenka Badovinac, ředitelka Moderna galerija v Lublani, Hou Hanru, umělecký ředitel římského MAXXI Museo nazionale delle arti del XXI secolo nebo Sheena Wagstaff, vedoucí centra Leonarda A. Laudera v Metropolitan Museum of Art v New Yorku) jednou za dva roky vybere ze čtyř nominovaných umělců vítěze. Dříve byla s cenou spojena finanční odměna, v současnosti je jejímu laureátovi namísto toho uspořádána samostatná výstava v některé z budov Nationalgalerie. Agnieszka Polska se na tu svou může těšit na podzim příštího roku.

Vedle Ceny Národní galerie je ve spolupráci s Deutschen Filmakademie taktéž s dvouletou frekvencí udílena v Německu žijícím nebo tvořícím filmařům do 40 let Förderpreis für Filmkunst. Tu letos získala Sandra Wollner (1983) z Rakouska za svůj 70 minutový snímek Das unmögliche Bild (2016). Jde o tichou meditaci o cyklu života a smrti, která se vznáší někde na pomezí dokumentu a fikce. Porota ocenila virtuozitu, s níž Wollner ovládla filmovou řeč, ale vedle preciznosti také kreativitu a lehkost, s nímž své filmové, slovy těžko popsatelné puzzle natočila. S oceněním je spojena částka 10 000 eur a vítězný snímek Das unmögliche Bild je spolu s díly dalších čtyř nominovaných umělců od 21. 10. 2017 do 14. 1. 2018 k vidění v Hamburger Bahnhof.

 

Úvodní foto: Agnieszka Polska, vítězka Preis der Nationalgalerie 2017, a Sandra Wollner, vítězka Förderpreis für Filmkunst 2017. Foto: offenblen.de

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O kb

Kateřina Balarinová (1979) vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Vedle výkonu právnického povolání působila také jako externí redaktorka časopisu Ateliér a moderátorka v Českém rozhlasu.