Aukční síň Sotheby’s vydražila v Londýně dílo Patrika Hábla za 6 875 liber

V Praze 8. dubna 2020 – Londýnská aukční síň Sotheby’s zařadila po loňském úspěchu do aukce světového výběru současného umění – Contemporary art London, opět dílo českého malíře Patrika Hábla. Dnes odpoledne byl Háblův obraz s názvem Blue Landscapes vydražen za částku 6 875 liber, což výrazně překonalo původní vyšší hranici odhadní ceny, která byla stanovena na 3 000 liber. V aukci byl Háblův obraz dražen ve společnosti umělců jako jsou Keith Haring, David Hockney, Richard Prince, Gerhard Richter nebo Kaws.

„Výsledek aukce považuji za velký úspěch, nejenom počtem příhozů i dražitelů, kteří o něj ve výsledku svedly velký boj, ale i tím, že mne Sothebys chce znovu zařadit do Contemporary art aukce již v létě, což je pro mne největší pocta i důvěra,“ dodává Patrik Hábl.

Patrik Hábl, Blue Landscape, 2014, acrylic on canvas, 135 x 100 cm.

Blue Landscapes je považován za Háblovo iniciační dílo. Bylo vystaveno na samostatných výstavách v Miláně, Mnichově nebo Japonsku a také v Národní galerii Praha v Paláci Kinských či na veletrhu Art Basel. V prosinci loňského roku byl v Sotheby’s úspěšně vydražen Háblův diptych s názvem Black Composition I+II v aukci s názvem 20th Century Different Perspective. Patrik Hábl se tak stal prvním žijícím českým malířem, jehož díla se opakovaně objevují ve světovém výběru současného umění v nejprestižnější aukční síni Sotheby’s. Háblovo další dílo zařadí britská Sotheby’s do aukce i v srpnu.

Patrik Hábl je žádaným autorem, který je zastoupen jak ve státních galeriích, tak soukromých sbírkách doma i v zahraničí. Patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních 5 let opakovaně pozornost nejen v Česku, ale i v zahraničí, například v Německu nebo Japonsku. Je držitelem Waldesovy ceny, Europol Art Award a Ceny grafika roku 2020. Je také zastoupen v J&T art indexu, který pomáhá sběratelům orientovat se kam a jak investovat do umění.

V současné době až pomine situace kolem nákazy koronavirem, můžeme očekávat tři samostatné Háblovy výstavy. Jedna z nich bude výtvarná intervence Háblových obrazů do Diecézního muzea v Litoměřicích, kde se pokusí rozehrát přímý dialog s Lucasem Cranachem, nebo zapojení do tematické výstavy Máchovskou krajinou v Severočeské galerii výtvarného umění. Druhou samostatnou výstavou s názvem „Synchronizace barvy“ v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně představí instalaci přímo na míru v rozměru 21 m. Třetím a nejstarším Háblovým vstupem s názvem „Staří mistři“ v Arthouse Hejtmánek nechá autor nahlédnout diváka do tradiční malby kopií Starých mistrů, které začal vytvářet ještě v ateliéru Pavla Nešlehy a následně je dekonstruuje. Z mezinárodních výstav ještě probíhá v Mnichovské Galerii Kalt výstava s názvem Bilderkland, nebo na Slovensku v GUS výstava Sacrelacrum.

Háblovy prostorové instalace se nedávno staly součástí Paláce Drn a Paláce Špork (2017-18), postavené oceňovaným architektem Stanislavem Fialou. Jeho další umělecké vstupy do architektury lze nalézt v realizacích Park Palmovka (Aulík Fišer architekti, 2018), kde vytvořilmonumentální obraz připomínající vodopád, nebo nově ve Vinařství Lahofer ve Znojmě (Chybík+Kryštof Architekti, 2019), kde malby s názvem Vrstvy pokrývají celé klenby.

Setkání s jeho realizacemi v architektuře nebo galerii je vždy silným zážitkem.

To potvrzuje také Háblova poslední výstava v Galerii Villa Pellé v Praze a její nadšené ohlasy.

Novinář a kritik umění Petr Volf o ní napsal: „Intenzita, s jakou vstoupil do pražské

Pelléovy vily malíř Patrik Hábl, je výjimečná, opravdu velmi málo vídaná. Jeho výstava je komplexní, přesně vyladěná a postupně graduje. Jako by do ní nainstaloval záhadné čerpadlo energie, které mrazivý den rozpustí v přílivu světla. Můžeme se obdivovat malířskému umění, kdy autor nepoužívá štětec, ale nanáší barvy pomocí válců nebo tyčí na plátno či na dlouhé pásy papíru, jako to dělají malíři třeba v Číně nebo Japonsku“.

Patrik Hábl má za sebou více než 70 samostatných výstav po celém světě, včetně výstav v Miláně, Kjótu, Grazu, nebo v Mnichově. Jeho práce byla také zařazena do čtvrtého a šestého Pekingského mezinárodního uměleckého bienále a vystupoval na skupinových výstavách v Paříži, New Yorku, Istanbulu a Zürichu. V současné době žije v Praze a pedagogicky působí na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (Umprum).

Odkazy:

Sotheby’s: www.sothebys.com/en/buy/auction/2020/contemporary-art-online-london/patrik-habl-blue-landscape

Patrik Hábl: www.patrikhabl.com

Zdroj: Sylvie Marková, SMART Communication s.r.o.

marketing, media & promotion

 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.