Close to the Edge – architektura v newyorských galeriích

Téma architektury, veřejného prostoru a jejich percepce jsou v centru mého zájmu, a tak v rámci mých galerijně-muzejních toulek nebylo možné opomenout návštěvu dvou prostor, které sice nenaleznete v „top ten“ míst, které je nezbytné v New Yorku navštívit, ale za pozornost jistě stojí. Tím prvním z nich je Center for Architecture, kde aktuálně probíhá výstava „Close to the Edge: The Birth of Hip-Hop Architecture“. Jedná se o přehlídku, jež zprostředkovává různé myšlenkové i praktické náhledy na to, co je i co by mohla být hip-hopová architektura, respektive architektonické přístupy reflektující v New Yorku posledních dvou tří dekád tuto výrazně se formující subkulturu.

Dalším komorní galerií, který se programově věnuje prezentaci a podpoře projektů spjatých s architekturou, je Storefront for Art and Architecture, která již na první pohled zaujme svou modulárně zpracovanou fasádou. Prostorové možnosti galerie jsou však velmi limitované, nejen proto se projekt zaměřuje především na publikační činnost.

Storefront for Art and Architecture New York. Foto: Šárka Zahálková

Téma architektury samozřejmě rezonuje i v tradičních – velkých institucích. V MoMA až do 13. ledna 2019 probíhá velmi kvalitně a poutavě zpracovaná výstava poválečné brutalistní architektury v bývalé Jugoslávii s názvem „Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980“.

Center for Architecture / www.centerforarchitecture.org

Storefront for Art and Architecture / http://storefrontnews.org

MoMA / www.moma.org

 

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O Šárka Zahálková

Šárka Zahálková, kurátorka, kulturní manažerka a výtvarná umělkyně, toho času na Fulbright–Masarykově stipendiu v New Yorku, USA. Zajímá se především o téma umění ve vztahu k veřejnému prostoru, ať už ve fyzickém či přeneseném slova smyslu. Je spoluzakladatelkou a členkou spolku Offcity a od února 2018 působí jako programová ředitelka Galerie města Pardubic.