23. ročník Ceny Oskára Čepana má svou vítězku

Laureátkou letošního ročníku slovenské Ceny Oskára Čepana určené umělcům do 40 let se stala Emília Rigová (1980) z Trnavy, která se ve své genderově orientované tvorbě zabývá průzkumy spojenými s kritickým nahlížením stereotypů spojených s prostupností hranic lidské identity, vlastním romským původem nebo například se zkreslováním kolektivní paměti a reflexí sociálních předsudků. Autorka pracuje především s digitálně manipulovaným obrazem, performancí, videem nebo s objekty, jež jí mnohdy slouží jako prostředky testování vlastní odolnosti a odráží její osobní zkušenost i sny. Alter egem výtvarnice je postava Bári Raklóri, jejíž životní příběh prostupuje vlastní tvorbu autorky. V roce 2011 získala Rigová doktorát na Akademii umění v ateliéru Socha a aplikovaná média v Banské Bystrici a v současnosti tu vyučuje na Univerzitě Matěje Bela.

Ze čtveřice nominovaných kandidátů  (další navržení umělci v tomto roce byli Lucie Mičíková, 1986, Adam Novota, 1984, a Boris Sirka, 1981) vybrala Rigovou mezinárodní porota v čele s hlavním kurátorem vídeňské galerie mumok Rainerem Fuchsem. Umělkyně obdrží nejen finanční odměnu v hodnotě 3000 eur, ale také odjede na dvouměsíční rezidenční pobyt v Residency Unlimited v New Yorku. Po návratu má Rigová, která ocenění převzala v Bratislavě ve čtvrtek 25. 10., také možnost realizace samostatné výstavy.

Piatky s Čepanom. Lucia G Stach a Bári Raklóri (Emília Rigová). 2018. FOTO © Ján Skaličan. Zdroj: https://www.facebook.com/CenaOskaraCepana/photos

Odkaz na stránky ceny: http://oskarcepan.sk/

Odkaz na stránky Emílie Rigové: http://emiliarigova.com/

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
12    
  
  
    

O lu

Historička umění Lucie Váchová (1975) absolvovala obor dějiny umění a kultury na ÚDU FF UK v Praze. Vedle výtvarné kritiky se věnuje také kurátorství. V letech 2011-15 pracovala v redakci časopisu Ateliér.