100 let kinetického umění – Akce↔︎Reakce

Kunsthal Rotterdam od 22. září 2018 do 20. ledna 2019 připravila pohled na kinetické umění v jeho historii během celého 20. století pod názvem Action↔Reaction – 100 years of Kinetic Art (Akce↔︎Reakce – 100 let kinetického umění) a to především s důrazem na využití světla a pohybu, ale i zvuku v dílech předních světových umělců tohoto hnutí. Všichni příznivci a obdivovatelé této tendence by si rozhodně neměli nechat tuto příležitost ujít, neboť zde naleznou ucelenou kolekci prací od průkopníků jako jsou Marcel Duchamp, Alexander Calder, Victor Vasarely a mnoho dalších autorů. Například zde se setkají s artefakty od Františka Kupky, Julia Le Parca, Gerharda von Graevenitz, Christiana Megerta, dvou úžasných umělkyň Britky Bridget Riley a Japonky Yayoi Kusamy, dále Jana van Munster, Anishe Kapoora, Françoise Morelleta, Dana Flavina, po díla představitelů nejmladší generace jako jsou Jeppe Hein, Žilvinas Kempinas či Philippe Decrauzat. Samozřejmě zde najdeme práce Heinze Macka, Otto Pienea, Günthera Ueckera a skupiny Zero. Výstava vznikla ve spolupráci s Réunion des musées nationaux a je vlastně specifickou obnovou úspěšné pařížské výstavy Dynamo, která proběhla v Grand Palais už v roce 2013. Je rozdělena do 12 kapitol podle různých aspektů vnímání světla, pohybu, struktur, rytmu, vibrací, rotací, vyzařování… Jak napovídá její název Akce↔Reakce je založena na kontrastu, ale i na podmíněném odrazu, tedy na nezbytné existující vzájemnosti. Zde je však často také nutný vzájemný vztah divák a umělecký předmět, protože teprve lidskou přítomností, dotekem člověka či jeho vnímáním začíná každé to konktrétní dílo žít, reagovat, vyvolávat pocity a jen člověk ho může vnímat všemi smysly.

Repro nahoře: Nicolas Schöffer, Le Prisme, 1965, wood, mirrors, diffuse cloth, metal, projectors, coloured gelatine, electrical system, 250 x 285 x 200 cm. Collection Éléonore Lavandyra Schöffer, Paris

Print Friendly, PDF & Email
Líbil se Vám? Sdílejte článek s ostatními.
  • 10
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

O bj

Mgr. Blanka Jiráčková (1950) vystudovala Střední knihovnickou školu v Praze, v roce 1978 ukončila studia na FF UK – obory dějiny umění a etnografie, je kurátorkou a kritikem umění. Pracovala v Náprstkově muzeu, Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ÚLUVu, v Národní galerii v Praze, SČVU, ČFVU. V letech 1990 – 2015 byla šéfredaktorkou čtrnáctideníku výtvarného umění Ateliér.