11 Nadcházející události

Seřadit podle

Coincidence or evolution? Microscopic diatoms and post-war domed structures often exhibit the same underlying structural features, even though we have evidence that these coincidences were not deliberately intended by the architect. Inspired by this surprising discovery, in 1961 biologist Gerhard Helmcke and architect Frei Otto founded the interdisciplinary working group <Biology and Building>at the Technische Universität Berlin.

The exhibition ‘It smells like… flowers & fragrances’ reveals the undiminished potential of the visually rich subject of depictions of flowers and the subversive olfactory power of fragrances in contemporary art.

Hello World. Revising a Collection is a critical inquiry into the collection of the Nationalgalerie and its predominantly Western focus: What could the collection look like today, had an understanding characterised its concept of art, and consequently also its genesis, that was more open to the world?

res·o·nant – je průchozí světelná a zvuková instalace konceptuálního umělce Mischy Kuballa. Instalace vznikla přímo pro nový výstavní prostor v přízemí Libeskindovy budovy.

Z Berlinische Galerie se na půl roku stala vizuální laboratoř, experimentální prostor Carstena Nicolaie. Umělec, který balancuje na hranici vědy a umění, zde znovu zkoumá hranice lidského vnímání, tentokrát prostřednictvím světelné instalace nazvané tele, jež je přístupná od 23. 3. do 3. 9. Carsten Nicolai (1965) se narodil v saském Chemnitzu ještě v době, kdy se město jmenovalo Karl-Marx-Stadt. V Drážďanech vystudoval krajinnou architekturu, ale už tam se jeho myšlení i aktivity vyznačovaly překračováním zaběhnutých hranic mezi rozličnými disciplínami. Po absolutoriu se Nicolai vrátil se do Chemnitzu, začal malovat a jeho tehdejší tvorba odrážela absenci zázemí akademické múzické instituce, ale zároveň ukazovala na dostatek prostoru a kapacity pro experimenty. V polovině 90. let přestala Nicolaie čistě výtvarná činnost uspokojovat. Krizi vyřešil, když pochopil, že jeho tvorba potřebuje další rozměr, konkrétně rozměr času. Postrádanou dimenzi nalezl v práci se zvukem, respektive s frekvencí, která se mu stala nehmotným, ale podstatným tvůrčím materiálem. Tento posun mu umožnil popasovat se s nehmatatelnými fenomény, na něž ve světě narážel a které vzbuzovaly základní otázky týkající se lidského vnímání a vědomí počínaje tím, kolik z toho, co je člověk schopen vnímat, existuje i mimo jeho vědomí a do jaké míry jde o „pouhý“ výsledek neúnavného úsilí neuronových struktur lidského mozku. […]

Ana Mendieta (1948-1985) patřila mezi výjimečné umělecké osobnosti 70. a 80. let. Expozice přináší 23 Mendietiných mnohovrstevnatých a nyní také nově zrestaurovaných filmů.

Rethinking strategies for rural development is a global pressing challenge. To stimulate the international discussion Aedes Architecture Forum Berlin is presenting a remarkable example from rural China. Dynamic urbanization processes shape large parts of the world and China in particular. The young population migrates to the cities, whereas many elderly people and children remain in the rural areas. While in the German hinterland railway lines are shut down and the digital infrastructure is more than inadequate, the rural exodus in China is countered with new high-speed train lines and even the most remote mountain villages are being connected by broadband coverage. But also small-scale architecture creates positive future prospects for cultural, social and economic development. In the mountainous landscape of Songyang County, architect Xu Tiantian, in collaboration with the engaged provincial government and local people, developed thoughtful architectural acupunctures that generated a kind of new ’rural self-confidence’.

With its first comprehensive exhibition, Aedes presents the young architectural firm NKBAK by Nicole Kerstin Berganski and Andreas Krawczyk, established in 2007 in Frankfurt am Main. Their work is characterized by the willingness to think “outside the box” and consider all existing possibilities in order to find the best, sometimes unexpected, solution. The exhibition presents a selection of projects, including the House on the Lake, the House in Odenwald and the European School, all located in and around Frankfurt am Main. Three further school projects are currently under construction in Berlin. Their modular timber structure for the European School was selected among the 24 best buildings in Germany in 2017 by the German Architecture Museum in Frankfurt/DAM, and was awarded the Timber Construction Award by the state of Hessen in 2015. 

Třicet let pracovala Sigrid Neubert (nar. 1927) jako fotografka pro řadu předních architektonických studií. Vytvořila si styl, který charakterizují snímky zachycující strukturu a povrch budov prostřednictvím výrazných kontrastů a zřetelných detailů, díky čemuž se stala jednou z nejznámějších fotografek architektury v Německu.  

Sochař a grafik Eduardo Paolozzi (1924-2005) patřil mezi umělci 20. století k inovátorům a je považován za jednoho ze zakladatelů britského pop artu.  

Wu Tsang (nar. 1982) využila pozvání k ročnímu tvůrčímu pobytu v Martin-Gropius-Bau.

9 Položky

Seřadit podle